Udhna, Surat, Gujarat
GST No. 24AAJFT5438L1ZR
Call 07942623606 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
| Capacity | 64 to 8448 Hook |
| Usage/Application | JACQUARD MACHINE |
| Brand | TARASVAT |
| Frequency | 600RPM |
| Max Speed | 600RPM |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
| Capacity | 64 to 8448 Hook |
| Size | 48X48 |
| Usage/Application | JACQUARD MACHINE |
| Brand | TARASVAT |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220 |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Set
Product Brochure
| Capacity | 64 to 8448 Hook |
| Usage/Application | JACQUARD MACHINE |
| Brand | TARASVAT |
| Frequency | 50 Hz |
| Max Speed | 600RPM |
| Voltage | 220V |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | USE IN JACQUARD LOOM MACHINE |
| Size | 48X48 |
| Country of Origin | Made in India |
| Hook Capacity | 2688 |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Display Size | 180X160MM |
| Touch Type | KEYPAD AND TOUCH BOTH |
| Brand | TARASVAT |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
| Voltage | 15V |
| Why Choose Tarasvat Conversion? | ✅ Cost Saving – sirf zaruri parts replace ✅ Time Saving – jaldi install ho jata hai ✅ Reliable – Tar |
| Old Jacquard, New Life 🚀 | Purane Jacquard system me aksar Display, Distribution Board & Cable kharab ho jate hain. Pura system |
| Our Solution | Conversion System 👉 Sirf 3 cheezein badalni hain: Tarasvat Distribution Board Tarasvat Display / |
| What Stays Same? | ✔ CL Card (Old) ✔ Data Cable (Old) ✔ Panel (Old) |
| Result | 🔹 Purana Jacquard ban jata hai naya jaise 🔹 Kam kharcha, zyada fayda 🔹 Easy Installation & Reliab |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 64 to 8448 Hooks |
| Size | 180x160mm |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
| Brand | TARASVAT |
| Voltage | 15V |
| Country of Origin | Made in India |
| Touch Type | Keypaad and touch both |
| Why Choose Tarasvat Conversion? | ✅ Cost Saving – sirf zaruri parts replace ✅ Time Saving – jaldi install ho jata hai ✅ Reliable – Tar |
| Old Jacquard, New Life 🚀 | Purane Jacquard system me aksar Display, Distribution Board & Cable kharab ho jate hain. Pura system |
| Our Solution | Conversion System 👉 Sirf 3 cheezein badalni hain: Tarasvat Distribution Board Tarasvat Display / |
| What Stays Same? | ✔ CL Card (Old) ✔ Data Cable (Old) ✔ Panel (Old) |
| Result | 🔹 Purana Jacquard ban jata hai naya jaise 🔹 Kam kharcha, zyada fayda 🔹 Easy Installation & Reliab |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 64 to 8448 Hooks |
| Size | 180x160mm |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
| Brand | TARASVAT |
| Voltage | 15V |
| Country of Origin | Made in India |
| Touch Type | Keypaad and touch both |
| Why Choose Tarasvat Conversion? | ✅ Cost Saving – sirf zaruri parts replace ✅ Time Saving – jaldi install ho jata hai ✅ Reliable – Tar |
| Old Jacquard, New Life 🚀 | Purane Jacquard system me aksar Display, Distribution Board & Cable kharab ho jate hain. Pura system |
| Our Solution | Conversion System 👉 Sirf 3 cheezein badalni hain: Tarasvat Distribution Board Tarasvat Display / |
| What Stays Same? | ✔ CL Card (Old) ✔ Data Cable (Old) ✔ Panel (Old) |
| Result | 🔹 Purana Jacquard ban jata hai naya jaise 🔹 Kam kharcha, zyada fayda 🔹 Easy Installation & Reliab |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Capacity | 500 hooks |
| Size | 9feet (H) |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Used in textile manufacturing to produce high-quality and customized fabrics efficiently |
| Brand | Tarasvat |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| Machine Speed | 1200 RPM |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Usage/Application | Used in textile manufacturing to produce high-quality and customized fabrics efficiently |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 240V |
| I Deal In | New and Second Hand |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | More than 6000 hooks |
| Machine Type | Semi Automatic |
| Usage/Application | Used In Jacquard Machine |
| Brand | TARASVAT |
| Frequency | 50HZ |
| Voltage | 220V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
| Production Capacity(Meter/Day) | 5000 |
| Power Consumption | 220V |
| Usage/Application | NEDEEL LOOM MACHINE |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Color | Green |
| Brand | Tarasvat |
| Spare Parts Types | Distribution board , interface card |
12 conn Distribution Board for 18 Pin CL card
Used In China Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Overcurrent protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 84 hook to 8448 |
| Size | 180x160mm |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
| Brand | TARASVAT |
| Voltage | 15v |
| Country of Origin | Made in India |
| Touch Type | Keypaad and touch both |
| Why Choose Tarasvat Conversion? | ✅ Cost Saving – sirf zaruri parts replace ✅ Time Saving – jaldi install ho jata hai ✅ Reliable – Tar |
| Old Jacquard, New Life 🚀 | Purane Jacquard system me aksar Display, Distribution Board & Cable kharab ho jate hain. Pura system |
| Our Solution | Conversion System 👉 Sirf 3 cheezein badalni hain: Tarasvat Distribution Board Tarasvat Display / |
| What Stays Same? | ✔ CL Card (Old) ✔ Data Cable (Old) ✔ Panel (Old) |
| Result | 🔹 Purana Jacquard ban jata hai naya jaise 🔹 Kam kharcha, zyada fayda 🔹 Easy Installation & Reliab |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Display Type | Touch Screen |
| Lighting Color | Blue |
| Frequency | 50 Hz |
| Warranty | 1 Year |
| I Deal In | New Only |
| Waterproof | No |
View Complete details