Udhna, Surat, Gujarat
GST No. 24AAJFT5438L1ZR
Call 07942623606 84% Response Rate
Send Enquiry
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Number of Ports | 24 |
| Dimensions | 42mm x 42.5mm ( L x W) |
| Material | FR4 |
| Color | Green |
| Usage/Application | Used In Jacquard Loom Machine |
| Brand | Tarasvat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Capacity | 64 HOOK TO 1536 |
| Usage/Application | JACQURDE BADY |
| Brand | TARASVAT |
| Color | Green |
| Voltage | 24V- |
| Country of Origin | Made in India |
8 conn Distribution Board for 14 Pin CL card
Used In Tarasvat Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Overcurrent protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Used In Jacquard Loom Machine |
| Size | 82mm x 42.5mm (L x W) |
| Material | FR4 |
| Brand | TARSVAT |
| Color | Green |
| Weight | 50GM |
| Model Name/Number | NM0213V9 |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
| Number Of Pin | 14 Pin |
| Voltage | 15V |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Use In Jacquard Loom Machine |
| Material | FR4 |
| Brand | Tarasvat |
| Dimensions | 42mm x 42.5mm ( L x W) |
| Color | Green |
| Voltage | 15V |
| Pins | 14 Pin |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
Product Brochure
| Usage/Application | Used In Jacquard Loom Machine |
| Dimensions | 82mm x 42.5mm (L x W) |
| Color | Green |
| Material | FR4 |
| Brand | Tarasvat |
| Pin | 14 Pins |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 100 Piece
| Color | Green |
| Usage/Application | Textile Industry |
| Dimensions | 82mm x 42.5mm (L x W) |
| Material | FR4 |
| Brand | Tarasvat |
| Number Of Pin | 14 Pin |
| Voltage | 15 V |
View Complete details
Minimum Order Quantity: 10 Piece
| Size | 82mm x 42.5mm (L x W) |
| Material | FR4 |
| Country of Origin | Made in India |
| Current | 0.16A |
| Number Of Pin | 18 Pin |
| Voltage | 15V |
| Application | Used In Jacquard Loom Machine |
| Brand | Tarasvat |
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
Short Circuit Protection
Used Indian/ China Jacquard Machine
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Current Rating | 32A |
| Power | 15V |
| Country of Origin | Made in India |
| BRAND | TARASVAT |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
16 conn Distribution Board for 18 Pin CL card
Used In China Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Overcurrent protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Color | Green |
| Brand | Tarsavat |
| Country of Origin | Made in India |
| Usage/Application | ELECTRONIC JACQUARD SYSTEM |
| Touch Type | Keypaad and touch both |
| Why Choose Tarasvat Conversion? | ✅ Cost Saving – sirf zaruri parts replace ✅ Time Saving – jaldi install ho jata hai ✅ Reliable – Tar |
| Old Jacquard, New Life 🚀 | Purane Jacquard system me aksar Display, Distribution Board & Cable kharab ho jate hain. Pura system |
| Hooks Count (Important) | 64 to 8448 Hooks |
| Application (Important) | DREES MATRIAL AND SAREE |
12 conn Distribution Board for 14 Pin CL card
Used In Tarasvat Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Country of Origin | Made in India |
12 conn Distribution Board for 16 Pin CL card
Used In China Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Overcurrent protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Color | black |
12 conn Distribution Board for 14 Pin CL card
Used In China Jacquard Machine
Short circuit protection
Over voltage protection
Overcurrent protection
Additional Information:
View Complete details
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Packaging Type | BOX PACKING |
| Size | 82mm x 42.5mm (L x W) |
| Material | FR4 |
| Country of Origin | Made in India |
Short Circuit Protection
Used In China/ European Jacquard Machine
Additional Information:
View Complete details